​דודי חשמל

0
1113
​דודי חשמל

למרות שישראל ידועה כ'ארץ השמש', דודי השמש לא תמיד מספיקים כדי לחמם את כל המים שאנחנו צורכים. לכן הפתרון האידאלי שמש בתים רבים בישראל הוא הדוד החשמלי. במיוחד נפוץ הדבר באזורים ליד הים, דודי חשמל בחיפה לדוגמה.

הדוד החשמלי הוא מתקן שמחמם מים באמצעות גוף חימום חסכוני ויעיל והשימוש בו מבחינת הצריכה הוא כמה אלפי וואט לשעה ממש כמעט כמו דוד חשמלי.

יתרונות הדוד החשמלי

אחד הגורמים התורמים ליעילות הדוד החשמלי הוא נפח הדוד. גם בחירת המיקום שלו במקום המגורים, הספק גוף החימום ומצב תחזוקת הדוד הם גורמים חשובים שמשפיעים על כמות ומשך אספקת המים החמים.

במילים פשוטות, היתרון הגדול של דוד חשמלי הוא מהירות החימום של המים והגעת מים חמים מהדוד החשמלי למקלחת. ברגע שהצנרת קרובה לדוד המים לא מספיקים להתקרר עד הגעתם לברז המים מכיוון שדוד חשמלי ממוקם בתוך הבית ולא על גג להבדיל מדוד שמש. בכך המעבר קצר ומהיר יותר ואין מוביל המים האורך שבמהלכו המים מתקררים.

דודי חשמל איכותיים מצופים בבידוד תרמי, בגוף חשמלי ותרמוסטט שמווסת את חימום המים. ציפוי האימייל שומר על מים נקיים ובריאים לאורך זמן רב.

בחירת מקום התקנת הדוד בהתאם לתנאי הדירה ולרוב מותקן בתוך הבית עצמו, בחדר המקלחת או חדר הכביסה, אך ניתן להתקינו גם בחדרי מדרגות.

המקום המומלץ ביותר להתקנת הדוד הוא קרוב ככל שניתן לברז האמבטיה. בכל מקרה חייבים להקפיד שההתקנה נעשית על ידי בעל מקצוע מוסמך וההתקנה איכותית ומקצועית, הן מבחינת המתקן עצמו והן מבחינת התלייה, שכן זה חייב להיות בטיחותי לתושבי הבית גם מבחינת השילוב של מים וחשמל.

שמירה על דוד חשמלי

מבחינת תחזוקה יש לדאוג שאחת לשנה/ שנתיים גוף החימום יוחלף מאחר וישנה הצטברות אבנית על גוף החימום עצמו, והדבר פוגע ביעילות חימום המים. עלות החלפת גוף חימום אינה יקרה ועולה בסביבות ה – 300 ₪.

תרמוסטט מובנה הוא אמצעי פשוט אשר תורם רבות ליעילות הדוד החשמלי וכן תורם מבחינה בטיחותית, חסכון בחשמל והוצאות כספיות. אם קרה והדלקתם את הדוד החשמלי ושכחתם לכבות אותו, אם אינכם זוכרים כמה זמן הדוד דולק, התרמוסטט יפסיק את פעולת החימום ברגע שהמים יגיעו לטמפרטורה הדרושה.

אפשרות נוספת לשימוש יעיל בדוד חשמלי היא התקנת טיימר (שעון שבת) אשר פותר את בעיית הדלקת הדוד בשעה שאתם ישנים עדיין או לא נמצאים בבית. אם אתם רוצים מים חמים ברגע שאתם מתעוררים בבוקר או חוזרים מהעבודה, התקנת הטיימר תעשה את העבודה. פתרון זה חוסך לכם טרחה, זמן ואף חשמל. השימוש בטיימר הוא קל ופשוט ואפשר להתאים אותו לצרכי כל בני המשפחה.

סוגי תקלות נפוצות בדודי חשמל

כל גופי החימום בדודים נוטים לצבור אבנית כאשר המים מתחממים לטמפרטורות גבוהות בשילוב מי הברז המלוחים. האפשרות בבעיה כזו היא להתקין מסנן מים בכל הבית או הבניין, או להזמין טכנאי מדיי שנה או שנתיים שיבצע ניקוי והחלפה של גוף החימום.

כאשר ישנו פיצוץ בדוד, או בצנרת נוצרת נזילה. אם הדוד ניזוק במהלך הפיצוץ, אין ברירה אלא להחליפו. לעומת זאת אם הפיצוץ נוצר בצנרת אין בעיה להחליף ולתקנו.

בכל מקרה, השילוב בין מים לחשמל מסוכן מאוד! וברגע שיש נזילה או הצפה של ממש יש לנתק את החשמל בבית, לאתר את ברז המים של הדוד ולסגור גם אותו וכמובן להזמין טכנאי מוסמך בהקדם האפשרי.

ברכישה ותחזוקה של דודי חשמל לא מתפשרים! כדי למצוא טכנאים של דודי חשמל בחיפה חשוב לבדוק את אמינות החברה, הטכנאים, הניסיון שלהם בתחום וכמובן רצוי לבקש המלצות ממשפחה ומכרים.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here